تبلیغات
مهندسی صنایع غذایی - چرا پس از خوردن غذا احساس خواب آلودگی می کنیم؟

مهندسی صنایع غذایی

Industry and Technology Food

چرا پس از خوردن غذا احساس خواب آلودگی می کنیم؟

چرا پس از خوردن غذا احساس خواب آلودگی می کنیم؟


بعد از غذا خوردن به ویژه خوردن غذاهای شیرین پانکراس انسولین تولید می کند تا مواد قندی در حال گردش در جریان خون را به فرم های ذخیره ای درون سلول تبدیل کند.

افزایش سطح انسولین باعث حرکت و عمل تریپتوفان می شود که اسید آمینه ضروری در درون مغز است. اسیدهای آمینه ضروری نمی توانند توسط بدن ساخته شوند و باید حتما از طریق رژیم غذایی ما تامین بشوند.

این اتفاق در مغز باعث می شود تا تولید سرتونین افزایش بیابد. سرتونین که یک انتقال دهنده عصبی است منجر می شود تا سیگنال های الکتریکی بین نورون های متصل عبور کنند. حدود ۹۰ درصد سرتونین بدن در معده یافت می شود جایی که حرکت های روده ای را تنظیم می کند.

۱۰ درصد باقیمانده در مغز قرار می گیرد سرتونین چندین وظیفه دارد که شامل کنترل مزاج و خواب است. همچنین با افسردگی و احساس صمیمیت ارتباط دارد.

افزایش سطوح سرتونین به دنبال خوردن غذای قندی افزایش می یابد که می تواند باعث احساس خواب آلودگی شود. البته عوامل دیگری ممکن است در خواب آلودگی بعد از خوردن غذا نیز در کار باشند.

هضم غذاهایی با حجم زیاد به ویژه زمان می برد که منجر به این می شود تا خون از قسمت های دیگر بدن منحرف شده تا به این فرآیند کمک کنند. اگر در طی خوردن یا بعد از خوردن غذا آب بیشتری از دست دهید این ممکن است حالت رخوت و بی حالی را تشدید کند.


Weblog Themes By Pichak

نویسندگان

تماس با ما

آمار سایت

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :